تکنولوژی نمایش سر بالا در اتوموبیل (هد آپ دیسپلی)

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

این تکنولوژی (Head-up display) در جت های جنگده استفاده می شده است. در دهه ی پنجاه میلادی به عنوان یک روش ابتدایی جهت نمایش ارتفاع بر روی شیشه جلویی به کار برده شد. در طول زمان کامل تر شده و پارامتر های سرعت و حتی هدف مد نظر را بر روی سایبان کابین خلبان نمایش می دهد. با این روش لازم نیست خلبان نگاهش را از روبرو بردارد و برای چک کردن پارامتر های مورد نیاز در آن لحظه در داخل کابین جستجو کند. این عمل باعث ایمن شدن هرچه بیشتر فرآیند حرکتی می شود. ممکن است این فکر به ذهن شما خطور می کند که وجود این تکنولوژی در اتوموبیل سواری بسیار جذاب خواهد بود.

 

تکنولوژی هد آپ دیسپلی

 

خب دقیقا این تکنولوژی نمایش سر بالا چه کار می کند؟ فرض کنید شیشه جلوی اتوموبیل به عنوان یک نمایشگر کاملا شفاف جهت اطلاعات عمل کند. به کمک آن به جای برداشتن چشم از جاده جهت چک کردن پارامتر هایی مانند سرعت ، دور موتور ، سیستم مکان یابی و اطلاعات دیگر ، همه ی این ها در سطح زاویه ی دید چشم راننده قرار می گیرد. دیگر لازم نیست برای دریافت این اطلاعات دیده از روبرو برداریم و با نگاه اجمالی به داشبورد و یا صفحه کوچک جی پی اس به دنبال پارامتری بگردیم.

هد آپ دیسپلی | تکنولوژی نمایش سر بالا

از این تکنولوژی برای اولین بار در اتوموبیل های ساخت جنرال موتورز استفاده شد و سپس دیگر کارخانه ها از این ایده به نحوی متمایز استفاده کردند. در حقیقت این تکنولوژی به امن تر شدن رانندگی کمک کرده است.

 

هد آپ دیسپلی در اتوموبیل

 

تکنولوژی اچ یو دی (HUD) در سیستم های مختلف متفاوت است. در بعضی از اتوموبیل ها از شیشه شفاف و درخشان در جلو استفاده می کنند و یک فعال کننده لیزر که به هنگام فعال کردن سیستم تصویر نمایان می شود. در سیستمی دیگر از ترکیب آینه استفاده می کنند و تصویر اطلاعات مربوطه روی شیشه منعکس می شود.

خب دلیل اصلی استفاده از این تکنولوژی چیست؟ نه بخاطر اینکه سیستم جذاب و جلب توجه کننده است. بلکه به این دلیل است که اطلاعات ، تصاویر و حتی گجت های اضافه شده بر اتوموبیل همگی باعث می شوند تا ارتباط راننده با جاده قطع گردد. به همین دلیل به یک روش جدیدی احتیاج داریم که بتوانیم بدون چشم برداشتن از جاده به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشیم.

منبع

نمونه ای از نمایش هد آپ دیسپلی

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.